Gap-to-Gap Results - May 31, 2003

Elite Division

Almost Master Mix: 1. Discovery Connection (David Hartwig, Yakima; Kathy
Tierney-Jach, Yakima; Joe Sales, Yakima; Becki Hartwig, Yakima) 3:45:36.75; 2.
Team McKean (Kevin McKean, Seattle; Valerie McKean, Seattle; William McKean,
Seattle; Carol McKean, Seattle) 5:33:06.43.

Almost Master: 1. Village Idiots (Mike Fry, Yakima; John Schick, Yakima; Ryan
Bowlin, Yakima; James Penning, Yakima) 4:31:21.70; 2. Evansucks (Evan Sands,
Seattle; Todd Merriman, Mukilteo; Mark Gosney, Bellingham; Mitch Erickson,
Seattle) 4:31:57.78; 3. Iron Thing (Dave Veley, Yakima; Denny Malloy, Maple
Valley; Mark Schmitt, Moxee; Joe Stump, Yakima; Don Gatchalian, Selah)
4:53:30.39; 4. The Fighting Deadlines (Craig Troianello, Yakima; Spencer Hatton,
Yakima; Patrick Dunlop, Yakima; Tim Kelly, Yakima; Bianca Toness, Yakima)
5:11:19.83. Did not finish - Two Dads from Brierwood (William Allemann, Brier;
Larry Eich, Brier).

Almost Prime: 1. Men in Back: Todd E Strahm, E Wenatchee; Doug Milner,
Wenatchee; Bart Tilly, Wenatchee; Jim Heinlein, Wenatchee, 4:05:51.16; 2. First
Time Around: Nick Wolf, Covington; Glenn Sites, Kent; Matt Cole, Bellingham,
4:47:00.64;

Corporate Mix: 1. Cascade-PT/Yakima Athletic Club (Kris Bell, Selah; Kevin Cox,
Yakima; Mark Dufault, Yakima; Shannon Duncan, Selah; Karin Kupp, Yakima)
4:31:23.05.

Corporate: 1. Your Worst Nitemare Dream Team (Stan Mrzygod, Spokane;
Branden Klein, Spokane; Aaren Sanders, Fairchild AFB ; Tim Ahern, Spokane;
Frank Smith, Spokane) 4:00:31.39; 2. Stirling Technology (Britt Robinson,
Richland; Frank Faultersack, Richland; Ty Witt, Pasco; Scott McCallum, Pasco;
Darin Redinger, Richland) 4:09:33.16; 3. Memorial ER Docs/Cobras (Craig Singer,
Yakima; Brian Padilla, Yakima; Tom Eglin, Yakima; Erik Miller, Yakima; Jonathan
Schultz, Yakima) 4:18:27.16; 4. Search and Rescue (Wayne Frudd, Naches; Kent
Persson, Yakima; Kem Russell, Selah; George Domine, Yakima; Layton Brent,
Yakima) 4:19:51.57. Did not finish - Shields (Brian Fecht, Yakima; Gary Hickman,
Yakima; Greg Parsley, Yakima; Marty St. George, Yakima; Scott M McGregor,
Yakima). Disqualified - Y Not (Chris Jundt, Spokane; Teresa Watson, Spokane;
Nick Goodman, Spokane; Nick Ehry, Spokane; Christina Winkler, Spokane).

Duo Mixed: Did not finish: The Kennies (Clover Coyner, Yakima; Jefferson
Spencer, Yakima).

Duo Open: 1. Varus and Valgus (Brad Vaux, Yakima; Larry Jenson, Yakima)
3:57:41.40; 2. Team RM (Scott Beigh, Tacoma; David NA, Tacoma) 4:34:03.44.

Family: 1. Wolf Pack (Don Schramm, Selah; Kamron Wolf, Selah; Carrie
Schramm, Selah; Kurt Wolf, Selah) 4:34:10.31; 2. Newts Reloaded (Dennis Higbee,
Yakima; Monte Higbee, West Linn; Dan Higbee, Yakima) 4:45:32.94.

Female: 1. Callipygian Contenders (Janet Heikkila, Westport; Karrie Myre,
Yakima; Tonya Berg, Seattle; Barbara Page, Aberdeen; Suzanne Tomlinson,
Aberdeen) 4:49:43.85.

Great Grandmaster: 1. Five Fast Fossils (Victor Gilliland, Moses Lake; Nick
Nicholas, Moses Lake; Paul Hinen, Soap Lake; Roger Glaese, Moses Lake; Dick
Deane, Moses Lake) 4:15:41.55; 2. Systole (John Place, Yakima; Tony Sagare,
Yakima; Randy Knox, Port Orchard; James Snyder, Yakima) 4:41:43.73; 3. Phil's
Cascadians (Bob Dolphin, Yakima; Johnny Smartlowit, Yakima; Ron Riehl,
Yakima; Helen Riehl, Yakima; Dan Baris, Toppenish, 6:10:27.21.

GrandMaster: 1. Systole This (Roger Rowles, Yakima; Lloyd Campbell, Yakima;
Raymond Merrell, Yakima; Pete Gilmore, Yakima) 3:53:20.27; 2. Flatliners (Vern
Heikkila, Westport; Byron Zarp, Olympia; John Forrester, Aberdeen; Mark
Tomlinson, Aberdeen; Rand Iversen, Elma) 4:01:39.85; 3. Diastolic Dysfunction
(Hamilton Licht, Yakima; John Barany, Yakima; Thompson Clark, Cowiche; Richard
Spiegel, Yakima) 4:31:11.51.

Master Mix: 1. Goldfoils (Cathy Sandidge, Selah; Gregory Zimmer, Tacoma; Jeff
Washburn, Yakima; Deborah Zimmer, Tacoma; L. Elaine Wold, Tacoma)
4:05:46.23.

Master: 1. Wheezin Geezers: Robert Raforth, Yakima; Holly Cushman, Yakima;
Robert Barwin, Yakima; Lee Peterson, Yakima) 4:56:47.46.

Mixed: 1. Woo Hoo Ultimate (Jeffrey Feen, Yakima; Ryan Anderson, Yakima;
Meredith Bruch, Yakima; Megan Anderson, Yakima) 4:43:31.83; 2. Seayaks
(Monique McFadden, Yakima; Chris Gamache, Seattle; Dave McFadden, Yakima;
Judy Fleissner, Seattle) 4:58:15.88.

Open: 1. ProAction Martial Arts (Ernie Brennecke, Yakima; Norm Buckley,
Yakima; Jim Dole, Yakima) 3:28:18.21; 2. Auto Trim Design (Jim Ennis, Yakima;
Mark Kruger, Yakima; Mark Painter, Richland; Clint Andring, Yakima) 3:31:30.76;
3. Team Go (James Nylander, Ellensburg; Josephine Yaba, Ellensburg; Landon
Erickson, Ellensburg; Mark Brewer, Ellensburg; Ian Brown, Ellensburg) 3:44:02.15;
4. Team Butter (Aaron VanderWaal, Seattle; Katherine Lenci, Seattle) 4:28:01.69;
5. East-West All-Stars (Ryan Connell, Yakima; Dick Walters, Redmond; Brad
Newman, Yakima; Eric Gregory, Yakima) 4:42:42.49.

Prime Time: 1. This Is Gonna Hurt (Joe Scherschligt, Yakima; Andy Dolph,
Richland; Ken Parsons, Yakima; Brent Weatherman, Yakima) 3:47:22.98; 2. Moss
Adams LLP (Chris Rivard, Yakima; Mark Cleaver, Yakima; Randy Fenich, Yakima)
3:58:20.63; 3. Can I Have a Cookie? (Jamie Dedlow, Richland; John MacKenzie,
Pullman; Leonardo of A Camflo, Pullman; Connie Smithhisler, Yakima; Peter
Landolt, Yakima) 5:03:13.71.

Youth: 1. Mt. Gear Bonecrushers (Jamie Redman, Spokane; Megan Murphy,
Spokane; Adrian Arnot Andrews, Spokane; Whitney Jacob Fish, Spokane; Brook
Landers, Spokane) 4:34:06.23; 2. Team Ramrod (Andrew Crane, Yakima; Harmon
Blake, Yakima; Zach Dwight, Yakima; Pat Hurst, Yakima) 4:43:15.18.

Iron Division

Female Open: 1. Pam Stevenson (Bend) 4:28:42.31; 2. Carrie Sattler (Yakima)
4:43:59.20; 3. Carole Zirkle (Yakima) 4:47:41.13; 4. Carrie Steilen (Spokane)
5:14:53.43; 5. Jennifer Hyman (Spokane) 5:32:22.57. Did not finish - Dorothea
Hiatt (Spokane).

Grandmaster Male: 1. Jamshid Khajavi (Kirkland) 4:24:39.15; 2. Bill Hamlin
(Kennewick) 4:39:06.02; 3. Bruce Kuhnau (Aberdeen) 4:48:51.43; 4. Nathaniel
Davis (Hood River) 6:33:33.65.

Master Male: 1. Ken Wellner (Kennewick) 4:01:04.73; 2. Brent Turner (Seattle)
4:03:51.21; 3. Eugene Allen (Tacoma) 4:37:08.50. Did not finish - Mike Moore
(Yakima).

Open: 1. Jeffrey Mettler (Wenatchee) 3:53:18.45; 2. Jeff Patnode (Olympia)
3:54:53.80; 3. John Fewster (Seattle) 3:58:56.66; 4. Mark Rowland (Snoqualmie)
4:00:13.97; 5. Tom Popowski (Everett) 4:09:21.43; 6. Jeff Hashimoto (Ellensburg)
4:10:26.73; 7. Jason Strickling (Kennewick) 4:31:53.55; 8. Graeme Aggett
(Ellensburg) 4:37:07.50; 9. Kenneth Zontek (Yakima) 4:40:38.81; 10. Steve Beigh
(Auburn) 4:52:04.20; 11. Travis Roberts (Yakima) 5:59:55.27. Did not finish - Brent
Strecker (Kennewick).

Sport

Corporate: 1. Go-Fer Brokers (Mark Farsdahl, Yakima; Daniel Sullivan, Yakima;
Norman Reid, Yakima; Norma Benson, Yakima; Christopher Omlin, Toppenish)
2:35:08.70.

Family: 1. Wacky Waldens (John Walden, Yakima; Nathan Walden, Yakima)
3:03:07.20.

Female: 1. Firmanettes (Amy Houtakker, Selah; Rosanne Bacon, Yakima; Jaime
Freisz, Naches; Hope Kuntz, Yakima) 2:41:44.87; 2. Orchard Rite Wind Machines
(Susan Braun, Yakima; Ty Mains, Yakima; Jackie Panattoni, Yakima; Diane
Trammel, Yakima) 3:03:55.95; 3. momma be strong (Donna Lee Nettleship, Selah;
Kate Soldano, Yakima) 3:10:52.01.

Mixed: 1. Woo Hoo Sport (Steve Croci, Selah; Hailey Croci, Selah; Chris Mottet,
Selah; Nancy Mottet, Selah) 2:47:41.40; 2. Firmanators (Neil McClure, Yakima;
Kathy Hennessy, Yakima; Shannon Moyer, Yakima; Kris Kastholm, Yakima)
2:59:48.96; 3. Sage Rats: Kent Wilkinson, Yakima; Jill Leuenberger, Selah; John
Beck, Yakima; Rob O'Brien, Yakima) 3:07:05.84; 4. Flaming Poodles: Jon Jung,
Kirkland; Jim Mansen, Woodinville; Kathy Tamanaha, Redmond; Jenny Sia,
3:08:03.99.

Open: 1. Hair Club for Men (Ray Stubner III, Selah; Scott Jefferson, Seattle; Adam
Miller, Burien; David Lanier, Mercer Island; Martin Haines, Yakima) 2:29:08.39.

Prime Time: 1. Flying Pickles Reunion Tour (Gary Limesand, Snohomish; Wade
Stoelting, Arlington) 2:46:34.29.

Solo: 1. Scott Paton (Cashmere) 2:41:26.27; 2. Erik Brooks (Seattle) 2:51:10.31;
3. Scott St. Luka (Puyallup) 2:54:09.74; 4. Chance Harris (East Wenatchee)
3:09:37.50; 5. Sidetracked (Nancy Baum, Moxee), 4:28:51.15. Did not finish -
Cammy Kuntz (Wenatchee), Teresa Summers (Wenatchee).

 

(from the Yakima-Herald Republic)